Jak vznikl Grafoarte přístup?
Zrodil se z cenných osobních zkušeností a poznatků, které jsem učinila:
- ve výcviku v Rogersovské psychoterapii PCA a se svými klienty – zážitky důvěry, bezpečí, přijetí, opravdovosti, vcítivosti, autentičnosti, „plynutí“
- na arteterapeutických seminářích „Sebevyjádření pomocí výtvarných prostředků“ – zážitky výtvarného ztvárňování emocí a vnitřních prožitků. Malování „Léčivého obrazu“ na závěr arteterapeutických sezení bylo jakýmsi završujícím objevováním sebe sama, třebaže to může znít pateticky. Stále je příjemné se na obraz dívat. Jako by měl v sobě povzbuzující energii. A tak jej dávám na své stránky pro potěšení všech, kdo sem zavítají...
- během dlouholeté praxe věnované grafologii a psychologii nejen jako lektorka – vše, co se objevuje při práci s rukopisem, nelze dostatečně popsat pouze slovy. Vztah k pisateli, k písmu a s ním spojené pocity, se nedají uchopit jen pojmy a racionální analýzou. Výtvarné ztvárnění rukopisu, ještě před grafologickým rozborem, umožňuje zachytit výraz písma více ve své úplnosti. Obraz je celistvější. Snáze si uvědomíme své prožitky, které s rukopisem úzce souvisejí, a bez jejichž odhalení by další práce s písmem utrpěla na kvalitě. Pisateli porozumíme více z hloubky, z nitra.
Grafoarte přístup je přínosný nejen pro grafologii a prožitkově poznávací vzdělávání, ale také pro psychoterapii a proces sebepoznání a rozvíjení osobnosti.